تیمار و رهاسازی یک قطعه پرنده پری شاهرخ در شوشتر

 

به گزارش پیک شوشتر ، یک قطعه پری شاهرخ که توسط یکی از کارکنان شرکت ملی حفاری گتوند در حالت ضعف بدنی در حوالی منطقه کیارس مشاهده و زنده گیری شده بود پس از تحویل به اداره حفاظت محیط زیست شوشتر و تیمار و مداوا در طبیعت رهاسازی گردید .
علی فتحی نیا ، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر، با اعلام این خبر افزود : پری شاهرخ یا مرغ انجیرخوار از جمله پرندگان مهاجر تابستانی در غرب آسیا و اروپا محسوب می شود و فصل‌های سرد را در مناطق استوایی و نیز افریقا می‌گذراند. این پرنده خصوصاً در نیمه دوم فصل تابستان به صورت مهاجر عبوری در همه جای ایران دیده می‌شود ولی درحال حاضر به‌دلیل نابودی زیستگاه‌های مختص به این پرنده ، اعم از قطع درختان کهنسال باغها و پارکها ونیز خرید و فروش غیرمجاز جمعیت این پرنده در ایران رو به کاهش نهاده است.
شایان ذکر است که پری شاهرخ یا مرغ انجیرخوار طلایی پرنده ای است با رنگ آمیزی منحصر به فرد از خانواده پری شاهرخ که پرنده بالغ نر به وسیله ‌رنگ زرد درخشان سر و سینه و سایر نواحی اندامش به راحتی قابل تشخیص می باشد. سر، گردن و سطح شکمی پرنده نر به طورکلی زرد رنگ می باشد و نوار چشمی سیاه پهنی دارد که تا منقارش امتداد یافته است. دمی سیاه رنگ دارد و انتهای پرهای کناری دمش زرد رنگ می باشند. بالهایش سیاه است و لکه زردی در وسط لبه پایینی بالهایش مشاهده می شود. منقاری نسبتا ضخیم و صورتی و پاهایی خاکستری رنگ دارد. پرنده ماده پروبالی به رنگ سبز زیتونی مایل به زرد دارد که بالها و دمش پررنگ‌ تر بوده و سطح شکمیش تقریبا خاکستری و رگه دار است. منقار تنومند این پرنده در گرفتن انواع حشرات و جدا کردن توت ها در انبوه شاخ وبرگ ها، و همچنین پاره کردن گوشت مهره داران کوچک بسیار مؤثر است.

tags پری شاهرخ

0 دیدگاه ثبت شده در “تیمار و رهاسازی یک قطعه پرنده پری شاهرخ در شوشتر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر