مصاحبه خبرنگار پیک شوشتر با عیسی سجادی از شاعران شوشتر

 

هنرمندانی را که سالها در شهرستان شوشتر زحمت کشیده اند شاید بسیاری نشناسند و شاید نمی دانند که این هنرمندان چه دغدغه ها و چه حرفهایی برای گفتن با شما مردم و مسئولان داشته باشند . سایت خبری پیک شوشتر در راستای حمایت از همه هنرمندان در همه بخشهای هنری در این شهرستان اقدام به مصاحبه با هنرمندان نموده است که در زیر متن کامل مصاحبه مصطفی فتحی زاده خبرنگار سایت خبری پیک شوشتر با عیسی سجادی از شاعران شهرستان شوشتر را می خوانید:

 

۱- خودتان را معرفی کنید؟

بنده عیسی سجادی فرزند فرج الله متولد ۱۳۲۸ شوشتر ، تحصیلات دیپلم ، متاهل ، چهار فرزند که دو دختر و دو پسر می باشند دارم.

۲- تخصص شما در چه رشته ایی است؟

تخصص بنده ، در رشته تاریخ و ادبیات ایران و رشته علوم بانکداری بین المللی هستم و شعر می سرایم.

۳- چند سال است که شعر می سرایید؟

بیش از شصت سال است که شعر می سرایم از دوران مدرسه ابتدایی.

۴- تاکنون چند شعر سروده اید؟

تا کنون چهار کتاب شعر از بنده چاپ شده و بیش از چهار کتاب شعر دیگر آماده چاپ است.

۵- چه مدارکی در زمینه هنری دارید؟

مدارک زیادی از تقدیر نامه ها و کنگره های سراسری ایران که مهمترین آنها مدرک یاور هنر از وزارت ارشاد و ثبت نامم در دفتر خدمه آستان قدس و بارگاه امام رضا علیه السلام بخاطر صله امام رضا ع که قصیده من در بین هفت هزار شاعر در کنگره جهانی امام رضا هم جایزه برتر را گرفت و هم جایزه برگزیده که از سراسر دنیا فقط سی و دو نفر برتر شدند که از استان خوزستان بنده بودم و از سی و دو نفر برتر فقط شش نفر برگزیده شدند که بنده اولین شاعر بودم که بعداز ظهر روز کنگره شعر خوانی داشتم . کنگره جهانی امام رضا ع سه روز طول کشید بعد از من آقای معروف عبدالمجید از مصر قصیده عربی خود را خواند.

۶- چه جوایزی دارید؟

جوایز زیاد است که اغلب تقدیر نامه هستند ولی بهترین جایزه من همان جایزه امام رضا ع است که یک هفته مهمان امام رضا ع بودم  و علاوه بر جوایز نقدی ، از پول امام رضا ع چون شاعر برتر و برگزیده شناخته شدم نام بنده را در دفتر امام رضا ع بعنوان خدمه امام ثبت کردند.

۷- چند کتاب تاکنون منتشر نموده اید و نام این کتابها را بگویید؟

تا کنون ۱۲  عنوان کتاب از بنده چاپ شده که چهار عنوان آنها شعر و هشت عنوان دیگر کارهای تحقیقی و تاریخی هستند. کتابهایی که تا کنون چاپ شده
۱-کلپرته ۲ – ولووهی  ۳-  شوشترنامه  ۴- همدمنامه ۵ – مثلها و متلها  ۶-  گوه ۷ – ارکان شعر فارسی ۸ – فرهنگ منظوم شوشتری ۹ –  تذکره شاعران محلی سرای شوشتر  ۱۰- حدیث کسا و شاعران شوشتر ۱۱- شوالیه های آزاد ۱۲ – بختیاری و شعر آیینی.

۸- آیا قصد دارید در سال ۹۶ کار جدیدی داشته باشید؟

کار جدید که زیاد است شاید حدود سی کتاب تحقیقی دیگر آماده چاپ است که مهمترین آنها فرهنگ زبان خوزی در گویش شوشتری است که ۱۴ جلد هزار صفحه ایی می شود که نتیجه پنجاه سال زحمت بنده است  و از جمله فرهنگ نامهای ایرانیان قبل از اسلام و ویژگیهای ۱۲ قرن نثر پارسی و مشاغل منسوخ شوشتر که حدود سیصد و پنجاه شغل و صنعت فراموش شده شوشتر است و تاریخ جامع شوشتر در سه مجلد و تذکره شاعران پارسی گوی شوشتر از قرن دوم تا معاصر سه مجلد و تعدادی دیگر . ولی حیف که حمایت فرهنگی نمی شود وگرنه جای کار فرهنگی زیاد است و شوشتر مهد تمدن جهانی بوده ولی الان مردم به کتاب و فرهنگ کمتر توجه می کنند.

۹- آیا تاکنون بخشی از درآمد هنری خود را به نیازمندان اهدا نموده اید؟

وقتی از طرف اداره ارشاد تقدیر کنند می شود نصف آنرا به نیازمندان بدهیم. البته هر ماه زکات حقوق بازنشستگی خود را به نیاز مندان کمک میکنم .

۱۰- در پایان چه سخنی با مردم و مسئولان دارید؟

مردم انسانهای شریفی هستند همه آنها فرهنگ بومی خود را دوست دارند ولی برخی از مسئولین نسبت به فرهنگ بومی و خواست مردم کم توجه هستند . مسئولین باید خلاقیت داشته باشند و نظریه کارشناسانه برای بهبود فرهنگ و ادب جامعه ارائه بدهند نه اینکه بمانند تا از مرکز برای آنها دیکته کنند./

www.peikshushtar.ir

کانال تلگرام سایت خبری پیک شوشتر:

@peikshushtar

 

 

 

 

0 دیدگاه ثبت شده در “مصاحبه خبرنگار پیک شوشتر با عیسی سجادی از شاعران شوشتر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر