مصاحبه خبرنگار پیک شوشتر با مرتضی دلوران از خوانندگان شهرستان شوشتر

 

هنرمندانی را که سالها در شهرستان شوشتر زحمت کشیده اند شاید بسیاری نشناسند و شاید نمی دانند که این هنرمندان چه دغدغه ها و چه حرفهایی برای گفتن با شما مردم و مسئولان داشته باشند . سایت خبری پیک شوشتر در راستای حمایت از همه هنرمندان در همه بخشهای هنری در این شهرستان اقدام به مصاحبه با هنرمندان نموده است که در زیر متن کامل مصاحبه مصطفی فتحی زاده خبرنگار سایت خبری پیک شوشتر با مرتضی دلوران از خوانندگان شهرستان شوشتر را می خوانید:

۱- خودتان را معرفی کنید؟

سلام
من مرتضی دلوران هستم.

۲- تخصص شما در چه رشته ایی است؟
من در زمینه های تئاتر، نویسندگی نمایشنامه و فیلمنامه، بازیگری ، شعر و موسیقی فعالیت دارم.

۳- چند سال است که در هنر فعالیت می کنید؟
تئاتر من به سالهای دور برمیگردد اما خوانندگی را از سال ۱۳۸۴ با آهنگی که بعدها بنام آهنگ “دختر عمه” معروف شد شروع کردم.

۴- تاکنون چند ترانه خوانده اید؟
تا الان حدود ده آهنگ خوانده ام که هر کدامشان بنا بر موقعیت ها و شرایط خاصی که در شوشتر پیش آمده شعرنویسی و تنظیم شدند و شما اگر شعرهای این آهنگ ها را با دقت گوش بدهید و به معنی هر بیت آنها توجه کنید قطعاً میتوانید وقایع مهم اتفاق افتاده در این دهه ایی که در شوشتر گذشت را متوجه بشوید و به نوعی میشود گفت اتفاقات ریز و درشت تاریخ شوشتر در دهه اخیر را میتوانید در آهنگ های من ببینید.

۵- چه مدارکی در زمینه هنری دارید؟
رشته تحصیلی من عمران هست و علاقه زیادی به هنر دارم که همه اینها باهم کاملا متفاوت است.
۶- چه جوایزی دارید؟
من در زمینه ی تأتر با اینکه کمتر از موسیقی برایش وقت گذاشتم اما موفق به دریافت لوح تقدیرهای متعددی شدم.

۷- در ترانه های خود می خواهید چه پیامی به مخاطب بدهید؟
ترانه های من جنبه ی واقع گرایانه دارد. در این رابطه جنبه های مختلفی را دنبال میکنم که اول از همه حفظ فرهنگ، زبان و گویش شیرین شوشتری است که با سبکی متفاوت از سبک قدیمی موسیقی شوشتری که اغلب در دستگاه های سنتی بود  به خانه های مردم راه پیدا کرده و هدف بعدی من بازکردن چشم و گوش مردم شوشتر در خصوص وقایعی هست که دارد اتفاق می افتد و معمولا خیلی ساده نادیده گرفته میشود از جمله اماکن قدیمی که میراث این شهر هستند. هدف حفظ فرهنگ و بقای بافت سنتی و گویش زیبای شوشتر است.
۸- آیا قصد دارید در سال ۹۶ کار جدیدی داشته باشید؟
بله . امسال علاوه بر سبک سنتی در کارهای جدیدم، سبک جدیدی از موسیقی من را شاهد خواهید بود که برایتان بسیار شیرین و جذاب خواهد بود و شک ندارم مردم باز هم مثل همیشه لذت می برند. شعرهای این آهنگ ها نوشته شده، ریتم و تصنیف آنها انتخاب شده و داریم روی نوع موسیقی این کارها کار میکنیم که به موسیقی مدرن دنیا نزدیکتر و محتوای شوشتری خودش را اصالتاً داشته باشد.
۹- آیا تاکنون بخشی از درآمد هنری خود را به نیازمندان اهدا نموده اید؟
هنر قاعدتاً درآمدی ندارد و اغلب هنرمندان اصولا در زندگی مادی خودشان در رنج هستند اما در نظر دارم با انتقال برخی سرمایه گذاری هایی که الان در مرکز کشور انجام میشود به شوشتر بیاوریم و بتوانم شرکتی را با حضور چندتن از سرمایه گذاران پایتخت در شوشتر راه اندازی کنم که تسهیلاتی را در زمینه ی ازدواج و مسکن در اختیار هنرمندان تئاتر و موسیقی و شعر در شوشتر قرار بدهیم که صحبت های اولیه ی آن شده است.
۱۰- در پایان چه سخنی با مردم و مسئولان دارید؟
من عاشق مردمم هستم و حرف های خودم با مردم را در قالب شعر و موسیقی یا تئاتر به مردم میگویم و فقط به عشق شوشتر و زبان و فرهنگ شهرم کار میکنم
اما در مورد مسئولین من حرفهای خودم را در شعرهایم و با موسیقی خودم  به مسئولین خواهم زد چون تجربه به من ثابت کرده که اینجوری گوش مسئولین شنواتر و کارم مثمرثمرتر است اما در این بین دو موضوع را میگویم که خیلی دوست دارم تا این فرصت نصیبم شده از علی بهرامی رییس محترم اداره ارشاد شوشتر تشکر کنم چون فعالیت های خوبی انجام میدهند و فضای مناسب تری را بوجود آورده و عرصه ی هنر را با حفظ شئونات مذهبی خیلی عالی و هوشمندانه برای هنرمندان وسیع تر کرده است، بزرگداشتهای بسیار زیبا و بجایی نیز برگزار میکند.
من که سالها است از شوشتر رفته ام و ساکن تهران میباشم اما وقتی از بیرون به فعالیت های اداره ارشاد نگاه میکنم می بینم هم فعال و هم هنرمندانه این اداره دارد فعالیت میکند.
و در پایان عرضی دارم خدمت ریاست اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان که ما انتظار داریم با نگاه مهربانانه تری به شوشتر و این حجم کثیر میراث نیاکان و پیشینیان ما نگاه کنند و الطافشان بیش از گذشته شامل حال شوشتر هم بشود./

www.peikshushtar.ir

کانال تلگرام سایت خبری پیک شوشتر:

@peikshushtar

 

 

 

0 دیدگاه ثبت شده در “مصاحبه خبرنگار پیک شوشتر با مرتضی دلوران از خوانندگان شهرستان شوشتر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر