مصاحبه خبرنگار پیک شوشتر با محمدباقر محب زاده از شاعران شوشتر

 

هنرمندانی را که سالها در شهرستان شوشتر زحمت کشیده اند شاید بسیاری نشناسند و شاید نمی دانند که این هنرمندان چه دغدغه ها و چه حرفهایی برای گفتن با شما مردم و مسئولان داشته باشند . سایت خبری پیک شوشتر در راستای حمایت از همه هنرمندان در همه بخشهای هنری در این شهرستان اقدام به مصاحبه با هنرمندان نموده است که در زیر متن کامل مصاحبه مصطفی فتحی زاده خبرنگار سایت خبری پیک شوشتر با محمدباقر محب زاده از شاعران شهرستان شوشتر را می خوانید:

 

۱- خودتان را معرفی کتید؟

بر قله ی عرش گر که سایند سرم
یا در و گهر فرو چکد از هنرم
هی گفته ام و همیشه هم خواهم گفت
من خاکِ قدوم مردم شوشترم.
بنده محمد باقر محب زاده ، کارمند بازنشسته آموزش و پرورش هستم . و در دومین روز فروردین سال ۱۳۲۴ متولد شده ام.

۲- تخصص شما در چه رشته ایی است؟

شعر . که برخی از اشعارم با گویش شوشتری هستند.

۳- چند سال است که شعر می سرایید؟

حدودا ۶ ساله بودم که سایه ی پُر مهر مادر از سرم کوتاه شد و همین رخداد ، اولین جرقه را در نهادم روشن نمود و شعرگونه ایی در سوگ مادر سرودم و از آن به بعد با زبان کودکانه شعرهایی سروده ام ولی شعر را به صورت جدی و نوشتاری از سال ۱۳۴۳ شروع کرده ام. در اشعار خویش گاها به شعر گویشی روی آورده و با آراستن گویش های شیرین محلی در لباس طنز ، مکنونات قلبی خویش را بر زبان آورده ام و داد زادگاه خویش شوشتر را از نهاد خود برآوردم و هیچگاه از هیچ مقام و مسئولی کوچکترین واهمه ایی به دل راه نداده ام و کمبود های شهرم را بیان نموده و در مجالس متعدد فریاد برآوردم. این عمل باعث آن شده است که بنده را یک شاعر محلی سُرا میدانند در صورتی که شعر های گویشی بنده ، گوشه ی کوچکی از اشعارم میباشد.

۴- تاکنون چند شعر سروده اید؟

هیچ شاعری جز حکیم فردوسی از میزان اشعار خود اطلاع دقیقی ندارد.

۵- چه مدارکی در زمینه هنری دارید؟

هنر شعر و شاعری نیاز به هیچ مدرکی از هیج مقامی ندارد، آنانی که شاعر هستند هنر سرودن مادرزاد در نهادشان وجود دارد چه بسا افرادی هستند که هیچ مدرک تحصیلی ندارند ولی به شیوا ترین گونه، شعر می سُرایند و چه بسیار دکترها در زمینه ی ادبیات وجود دارند که ده ها هزار بیت شعر در حافظه دارند اما از سرودن یک بیت شعر ناتوانند.

۶- چه جوایزی دارید؟

تا کنون تقدیرنامه های فراوانی از مسئولین شهرستان و استان خوزستان و کشور به من اهدا شده ولی همه ی آن ها نمیتوانند جای لبخندی را که بر لبان هم نوعان خویش جاری میکنم بگیرند.

۷- چند کتاب تاکنون منتشر نموده اید و نام این کتابها را بگویید؟

تا به حال ۳ جلد کتاب به نام های حرف حساب شوشتر که ۲ بار تجدید چاپ شده است و کتاب بَزمِ عارفان با ۳ بار تجدید چاپ و کتاب حرف دل شامل ۲۰۰۰ تک بیتی به چاپ رسیده و در اختیار عزیزان قرار گرفته است.

۸- آیا قصد دارید در سال ۹۶ کار جدیدی داشته باشید؟

اشعار فراوانی آماده ی چاپ دارم که متاسفانه خودم توان جمع آوری آن ها را ندارم، اما مجموعه ایی از رُباعیات و دوبیتی ها آماده ی چاپ دارم که اگر خداوند یاری دهد به چاپ خواهم رساند.

۹- آیا تاکنون بخشی از درآمد هنری خود را به نیازمندان اهدا نموده اید؟

هنرمند هرگز هنرش را برای درآمد عرضه نمی نماید بنده نیز هرگز سود هنری نبرده ام و اگر گاها پاداشی با اجبار به بنده داده شده خودم و خدایم میدانیم که آن را صرف نیازمندان کرده ام.

۱۰- در پایان چه سخنی با مردم و مسئولان دارید؟

در پایان گفتار خویش از همه ی مسئولین شهرستان شوشتر تقاضا میکنم به فکر توسعه و پیشرفت این شهر باستانی که زادگاه علما، عرفا، ادبا و دانشمندان فراوان بوده است باشند بخصوص از همشهریان عزیزی که خارج از شوشتر هستند و دارای پُست های کلیدی میباشند عاجزانه درخواست میکنم زادگاه خویش را فراموش ننموده و دِین خویش را به به مام زادگاهشان که شوشتر پرافتخار میباشد ادا نمایند. توفیق همه ی عزیزان را آرزومندم .

کوچک ترین خدمت گزار همه ی هنرمندان و هنر دوستان ، محمدباقر محب شوشتری./

www.peikshushtar.ir

کانال تلگرام سایت خبری پیک شوشتر:

@peikshushtar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 دیدگاه ثبت شده در “مصاحبه خبرنگار پیک شوشتر با محمدباقر محب زاده از شاعران شوشتر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر