مصاحبه خبرنگار پیک شوشتر با محمدعلی مهدی آبادی از شاعران شوشتر

هنرمندانی را که سالها در شهرستان شوشتر زحمت کشیده اند شاید بسیاری نشناسند و شاید نمی دانند که این هنرمندان چه دغدغه ها و چه حرفهایی برای گفتن با شما مردم و مسئولان داشته باشند . سایت خبری پیک شوشتر در راستای حمایت از همه هنرمندان در همه بخشهای هنری در این شهرستان اقدام به مصاحبه با هنرمندان نموده است که در زیر متن کامل مصاحبه مصطفی فتحی زاده خبرنگار سایت خبری پیک شوشتر با محمدعلی مهدی آبادی (صالحه) از شاعران شهرستان شوشتر را می خوانید:

۱- خودتان را معرفی بفرمایید؟
محمدعلی مهدی آبادی (صالحه) هستم فرزند کریم و نوه مُلا حسین مهدی آبادی مشهور به صالحه.
متولد هفتم فروردین ۱۳۴۳ در شهرستان شوشتر، کوی میدان شیخ.
تحصیلاتم لیسانس و دارای سه فرزند ( یک پسر و دو دختر) می باشم.

۲- تخصص شما در چه رشته ای می باشد؟
در بحث فرهنگی هنری؛ در زمینه پژوهش تاریخ شوشتر و تحقیق در آداب و رسوم و نوع زندگی مردم دیارم مطالعاتی داشته و کار هنری اینجانب نیز سرودن شعر می باشد.

۳- چند سال است که شعر می‌سرایید و در چه زمینه‌هایی بیشتر شعر سروده‌اید؟
از سال ۱۳۵۷ ، یعنی حدوداً چهل سال است که مشغول به سراییدن شعر مشغول می باشم و اشعارم نیز بیشتر در قالب مثنوی، قصیده و ترکیب بند؛ بصورت طنز، اجتماعی، توصیفی و انتقادی بوده است که نظر به احیای واژه‌ها، اصطلاحات محلی شوشتری و زنده نمودن این زبان شیرین، سعی نموده‌ام اشعار محلی خود را بیشتر در راستای مشاغل و صنایع دستی و قدیمی شوشتر، آثار و ابنیه‌های باستانی، بازیها، باغها، محله‌ها و مواردی که به نوعی شناسنامه گویای زادگاهم شوشتر می‌باشد، سوق دهم که خدا را شکر، تا کنون نیز مردم استقبال خوبی از این نوع اشعار داشته‌اند زیرا علاقه‌مندم که شعر خود را، بیان مشکلات، خاطره‌ها و رازهای نهفته‌ی همشهریانم قرار دهم. مانند شعر شوشتر قدیم (مشاغل قدیمی شوشتر)، شعر سراُووا و محله‌های شوشتر، شعر درّه‌ی مُلا و یا شعر داغ تینوهی و ….
علاوه بر سرودن اشعاری که ذکر گردید، به سرودن مدح و مراثی (نوحه) در شادیها و سوگواری اهل بیت (علیهم السلام) نیز مشغول می باشم که در طول سال، مداحان زیادی از استان خوزستان و دارالمؤمنین شوشتر با مراجعه به اینجانب، نوحه هایی خصوصاً در ذکر مصائب آقا اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش تهیه و به آنان تقدیم می نمایم.

۴- تا کنون در چند جشنواره شرکت کرده‌اید و بفرمایید چه آثاری دارید؟  
در جشنواره‌های مختلفی که اکنون تعداد آنها خاطرم نیست شرکت کرده‌ام مثلا در جشنواره‌های شوشتر، اهواز، تهران، ایلام و استان لرستان دعوت شده‌ام.
در سال ۱۳۸۱ بخشی از اشعار خود را تحت کتابی با نام « دیبای شوشتر» به چاپ رساندم.
در سال ۱۳۸۶ و در جهت احیای فرهنگ ناب شوشتر، اقدام به تهیه مجموعه لوح‌های فشرده‌ایی  به نام «میراث ماندگار شوشتر» (برگرفته از مستند بسیار زیبا و تاریخی شوشتر، دکلمه اشعار محلّی همراه با تصاویر مرتبط با شعر و موسیقی متن، اجرای گوشه‌هایی از آواز و تصنیفهای سنتی با صدای دلنشین چند تن از خوانندگان شهیر شوشتر همراه با تصویر و تصاویری دیدنی و کم نظیر از بازیهای سنتی ، محله‌ها ، باغها ، رودها ، ساباتها ، پلها ، بافت قدیم شهر و دیگر آثارِ شوشتر باستان) نمودم که این محصول، با محتوا ، نوع و کیفیتی که داشت و دارد، منحصر بفرد، کاملاً جدید و برای اولین بار بود که در شهرستان شوشتر تولید گردیده بود.

۵- چه مدرکی در زمینه هنری دارید؟
معمولاً سرودن شعر مدرک نیاز ندارد و فی البداهه و خودجوش شعر می‌گویم و در این زمینه مدرکی نگرفته‌ام.
حالا شاید سواد بیشتر، کمک به نوآوری و بکارگیری واژه‌های جدیدتر و زیباتری در قالب ساخت و سرودن شعر در صنایع بدیعی و … داشته باشد ولی نداشتن سواد، ارتباطی به شاعر بودن ندارد چه بسا کسانی که سواد نداشته ولی شاعرانی توانا و از طبع رسا و روانی در سرودن شعر برخوردار بوده‌اند.

۶- چه جوایزی دارید؟
تا کنون جوایز زیادی در این خصوص گرفته‌ام که اکثراً بصورت لوح‌های تقدیر و  معنوی بوده است.

۷- چه تعداد شعر در کارنامه کاری خود دارید؟
اشعار زیادی گفته‌ام و آنها را شمارش نکرده‌ام. ضمن اینکه به عقیده اینجانب، شعر باید دارای محتوا و کیفی باشد که در جامعه و مخاطبش اثر گذار باشد و تا کنون سعی کرده‌ام شعری بگویم که کیفیت داشته باشد تا در دل و روح مخاطبم نفوذ کند.

۸- آیا قصد دارید در سال ۱۳۹۶ کار جدید داشته باشید و چه اقدامی جهت ثبت دیگر اشعار خود کرده اید؟
در اوایل سال ۱۳۹۶ یک عدد لوح فشرده (سی دی) بر گرفته از اشعار محلی شوشتری به همراه تصنیف‌هایی از خوانندگان خوش صدای شوشتری ( به نام نغمه‌های شوشتری ) تهیه نمودم و در نوروز همین سال تقدیم به همشهریان گردید.
هم اکنون نیز مشغول تهیه و جمع آوری برخی دیگر از اشعار خود در قالب دو جلد کتاب ( یکی اشعار محلی شوشتری و دیگری اشعار مراثی و مدح اهل بیت (ع) می‌باشم که چنانچه عمری از خدا داشته باشم، سعی بر این است که این کار را انجام دهم البته با استعانت از خداوند متعال.

۹- آیا تا کنون بخشی از درآمد کارهای هنری خود را به نیازمندان اهدا نموده‌اید؟
انجام کارهای خیر، در راه رضایت خداوند می باشند و قابل بیان نیستند ولی خدا این توفیق را به بنده عطا نموده است.

۱۰- در پایان چه سخنی با مردم و مسئولان دارید؟
در وهله‌ی اول سلامتی و سربلندی همه عزیزان و همشهریان خوبم را از خداوند متعال مسئلت دارم و سخنی که با مردم عزیزم دارم، این است که با استعانت از خدای رحمان و رحیم، پیوسته در راستای پویایی و احیای فرهنگ ناب شوشتر همچنین رفع مشکلات آن، فعالیت داشته باشند و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکنند. نیازهای خود را پیوسته از مسئولین مطالبه کنند و از عدم برآورده شدن خواسته هایشان نا امید نشوند. قدر شوشتری بودن خود را بدانند و به آن افتخار کنند.
اینجانب نیز از زمانی که شعر سروده‌ام، سعی کرده‌ام محتوای اشعارم در رابطه با داشته ها، ارزشها، آثار، ابنیه‌های شهرم و خواسته‌های مردمم باشد تا بتوانم از این طریق ارزشها و آنچه که به فراموشی سپرده شده است، با ذکر نام آنها در قالب شعر، دوباره نامشان را زنده نمایم و تا زمانی که خدا بخواهد مرا در نزد همشهریانم زنده نگه دارد، پیوسته و با صدای رسا می‌گویم :

تا که باشد یک نفس در پیکرم/
سینه چاکِ خاکِ پاکِ شوشترم/

تا روزی که خین مینِ رگِ مُن؛ به زنه جوش/
تا روزی که پِی خاک، بَدَنُم گَردِه هم آغوش/
یَه بیتَ همه حرفِ دلُم؛ همّه گِرِن گوش/
هر جا که بُوُم یا که رَوُم؛ مفتخرُم مُن/
که جاروکشِ خاکِ دَرِ شوشترُم مُن

Www.peikshushtar.ir
کانال تلگرام سایت خبری پیک شوشتر:
@peikshushtar

0 دیدگاه ثبت شده در “مصاحبه خبرنگار پیک شوشتر با محمدعلی مهدی آبادی از شاعران شوشتر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر