طبق قانون ، جلسات شورای شهر شوشتر باید علنی و با حضور خبرنگاران باشد

 

جلسات شورای شهر حتما باید با حضور خبرنگاران برگزار شود چون طبق ماده ۱۵ قانون شوراها ، مصوب سال ۸۲ برای غیرعلنی بودن جلسات ، دو سوم اعضای حاضر در جلسه باید رای بدهند

لازمه ی علنی بودن جلسات شورا ، حضور خبرنگاران و رسانه ها در جلسات شورا است.

اگر خبرنگاران از حضور در جلسه شورای شهر محروم شوند اصل علنی بودن جلسه زیرسوال می رود.

حضور خبرنگاران و شهروندان در جلسات شورا ، نه تنها تهدید نیست بلکه فرصتی برای شورا است چرا که با حضور افکار عمومی در جلسات شورای شهر ، باعث می شود تا اعضای شورا با دقت بیشتری تصمیم بگیرند و همه تصمیمات و مصوبات شورا به صورت شفاف منعکس می گردد.

طبق قانون ، جلسات شورای شهر علنی است مگر اینکه غیر علنی بودن یک جلسه به تصویب دو سوم اعضا برسد و از قبل اعلام شود؛ همچنین در آیین نامه شوراها آمده ، مردم می توانند در جلسات شورای شهر حضور یابند.

شوراها نهادهایی هستند که مردمی بوده و خود مردم در انتخابات ، اعضای شورا را انتخاب کرده اند بنابراین حق دارند عملکرد شورا را نقد کنند .

موضوع دیگر در این زمینه ، فراهم کردن شرایط نقد شورای شهر توسط مردم و خبرنگاران است که اعضای شورا وظیفه دارند انتقادها را بشنوند و به آن ها عمل کنند؛ در واقع باید شرایطی فراهم بشود که مردم و خبرنگاران جرات نقد کردن شورا را داشته باشند .

وظیفه رسانه ها، آگاهی بخشی به مردم است .

ماده ۱۵ قانون شوراها می گوید که جلسات شوراها علنی و با حضور دو سوم اعضاء اصلی رسمیت‌ می‌یابد و تصمیمات با اکثریت مطلق آرای حاضرین معتبر است و تشکیل جلسات‌غیرعلنی منوط به تصویب دو سوم اعضاء حاضر در جلسه می‌باشد.

موضوع انتخاب شهردار جدید و مصوباتی که به شورای شهر ارتباط دارد نمیتواند غیر علنی و بدون حضور خبرنگاران برگزار شود.

رسانه ها و مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند . خبرنگاران و رسانه ها حق دارند نظرات ، انتقادات ، پیشنهادها و توضیحات مردم را درج و به اطلاع عموم برسانند.

کسب و انتشار اخباری که به منظور افزایش آگاهی عمومی باشد حق قانونی خبرنگاران و رسانه ها است.

ماده ۴ قانون مطبوعات – هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ایی در صدد اعمال فشار بر خبرنگار و مطبوعات بر آید و یا به سانسور و کنترل‌نشریات مبادرت کند.

تبصره ١ – متخلف از مواد (۴) و (۵) به حکم دادگاه ، به انفصال خدمت از شش ماه تا دو سال و در صورت تکرار به انفصال دائم از‌خدمات دولتی محکوم خواهد شد. (٣٠/٠١/١٣٧٩)

 

 

 

 

0 دیدگاه ثبت شده در “طبق قانون ، جلسات شورای شهر شوشتر باید علنی و با حضور خبرنگاران باشد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر