آیا گیاه پالونیا می تواند جایگزین کونوکارپوس در شوشتر بشود؟

 

پالونیا گونه درختی سریع الرشد است که از سال ها قبل وارد کشور شده و مراحل سازگاری خود را طی کرده و در تولید صنایع چوب کاربرد دارد.

از سال ها قبل زراعت چوب پالونیا در جنگل آموزشی دانشگاه علوم کشاورزی گرگان در چند هکتار صورت گرفته و از نهال این گونه درختی برای فضای سبز و زیباسازی ، توسط شهرداری های اصفهان ، مشهد و کرمان استفاده شده است.

گونه پالونیا چوب سبک و محکمی دارد که در صنایع چوب و همچنین قایق سازی ، کشتی سازی ، مبلمان ، صنایع دستی ، داروسازی و … کاربرد فراوان دارد و در صورت راه اندازی و توسعه صنایع وابسته به این گونه در شوشتر ، می تواند جای خود را در شوشتر بخوبی باز کند.

گونه های پالونیا از درختان سریع الرشد بومی کشور چین است و به عنوان یک گونه با نیاز کم آبی مطرح است که به دلیل کاربرد و مصارف گوناگون آن از جمله در صنایع چوب ، بسرعت در کشورهای مختلف جهان توسعه یافته و بنا بر تحقیقات صورت گرفته می تواند در دمای بالای ۵۰ درجه نیز رشد کند.

با توجه به کارکردهای فراوان پالونیا بخصوص در صنایع چوب و فضای سبز ، در صورت مورد تایید قرار گرفتن ، کشت آن در شوشتر می تواند بسیار مفید واقع شود و جایگاه مناسبی را در صنایع شهرستان شوشتر از جمله کاغذسازی و مبلمان و فضای سبز و … باز نماید.

آیا پالونیا  می تواند جایگزین کونوکارپوس در خوزستان شود؟

سالیان سال است فضای سبز شهرستان شوشتر تنها با استفاده از کونوکارپوس توسعه یافته است و در کنار ایجاد یک فضای یکدست و خسته کننده ، این گونه گیاهی در اظهارات ضد و نقیض ، مخاطرات متعددی را در حوزه شهری و بهداشتی و …. ایجاد کرده است.

این درخت امروزه به طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود. این درخت به دلیل گلهای بسیار زیبا و خوشه مانندی که دارد، درخت زینتی بسیار محبوبی به شمار می‌آید و به وفور در پارکها و باغها کاشته می‌شود و جایزه انجمن شایستگی باغ انگلستان را از آن خود کرده است. 

از ویژگی‌های درخت پالونیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت به کم‌آبی
  • مقاومت به خاکهای آهکی و گچی
  • مقاومت به خاکهای با زهکش بد
  • مقاومت به دود و هوای مناطق صنعتی

پالونیا از درختان خیلی مناسب برای جنگل کاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و روستا و کشت تؤام با انواع گیاهان زراعی رایج است.

پالونیا گُل‌های خوشبو زیبایی دارد. این درخت زمانی که در گُل کامل است، تماشایی است، خوشه‌های گُل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل‌های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی که در اردیبهشت ماه ظاهر می‌شوند. چوب این درخت بسیار سبک و نرم می‌باشد. این درخت ارتفاعی بین ۸ تا ۱۲ متر دارد و حدود ۸ متر گستردگی دارد، از این رو درخت سایه دار تلقی می‌شود .

این گیاه، درختی است با برگ‌های پهن و بسیار بزرگ به طول ۳۰سانتی‌متر و عرض ۲۰سانتی‌متر و قلبی شکل. عمر این درخت به طور متوسط ۳۰۰ سال است.

نکاتی در خصوص کاشت و نگهداری از درخت پالونیا :

۱- باید از کاشت این نوع درخت در کنار دیوار خودداری شود. ۲ – خودداری از کاشت درخت پالونیا در نزدیکی لوله‌های آب لازم است. ۳- حداقل در سال اول کاشت، درخت باید در زمانهای معین آبیاری شود. بطوریکه هیچگاه خاک آن خشک نشده و برگهای آن جمع نشود. ۴- سعی شود در ابتدای رشد ، روند مسیر حرکت درخت را با هرس نمودن شاخه‌ها و جوانه‌های آن تعیین شود. ۵- حداقل سعی شود تا فاصله ۲ الی ۳ متر از ایجاد شاخه به سمت اطراف جلوگیری نموده و یک جوانه قوی را برای قلمه انتخاب شود./

 

گزارش: مصطفی فتحی زاده – خبرنگار

 

 

 

 

0 دیدگاه ثبت شده در “آیا گیاه پالونیا می تواند جایگزین کونوکارپوس در شوشتر بشود؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر