گزارش اختصاصی / جایگاه نفت و گاز خوزستان در کشور

 

در شهریورماه سال جاری بود که بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت گفت: با تلاشهای انجام شده تولید نفت در کشور در حال حاضر به مرز سه میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه ایی در روز رسیده است. اکنون میزان صادرات نفت خام و میعانات به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه و میزان تولید نفت خام به تنهایی به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. در حال حاضر ایران در غرب کارون با عراق میادین مشترک نفت و گاز شامل یاران شمالی و جنوبی ، آزادگان شمالی و جنوبی و یاد آوران را دارد.

وزیر نفت البته در همان شهریورماه سال جاری به نکته مهمی که دغدغه بزرگ مردم خوزستان است هم یادآور شد و گفت:

در صورت سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز در خوزستان مشکل اشتغال آن حل می شود.

وزیر نفت در خصوص وجود مشکل بیکاری در استان خوزستان گفت: خوزستان در پتروشیمی یکی از غولهای بزرگ خاورمیانه است و در تولید نفت جایگاه اول کشور را دارد به طوریکه بیش از دو سوم نفت کشور را تولید می کند. آینده استان خوزستان را بسیار روشن می بینم و امیدوارم با توجه به پتانسیلهای موجود بخصوص نفت و گاز در استان خوزستان و نیز وجود جوانان تحصیلکرده و با دانش سرمایه گذاری لازم در این استان صورت گیرد تا شاهد بیکاری جوانان نباشیم. صنایع پالایشگاهی استان خوزستان صنایع سرحال و قوی هستند به طوریکه این صنایع می توانند بجز ماشین آلات دوار همه چیز یک پالایشگاه را بسازند.

در حال حاضر مشکل اصلی استان خوزستان عدم سرمایه گذاری جدی در آن است که به راحتی می توان در بخشهای پتروشیمی و نفت ، سرمایه گذاری کرده و مشکل بیکاری جوانان را رفع کرد. اگر سرمایه گذاری کنیم خود بخود مشکل بیکاری جوانان خوزستان رفع می شود.

زنگنه در سفر یک روزه به خوزستان از پروژه هایی در حوزه نفت هم بازدید کرد .

مناطق نفت خیز جنوب برای توسعه پایدار استان خوزستان اهمیت ویژه ایی دارد .

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، بزرگترین شرکت تابع شرکت ملی نفت ایران است که بخش بزرگی از تولید نفت کشور را برعهده دارد.

 

خوزستان، محور افزایش قدرت نفتی ایران است

 

استان خوزستان مهد و خاستگاه صنعت نفت ایران امروز و فردا است. استان خوزستان به عنوان نفتخیزترین استان ایران است .

در این میان خانواده برزگ صنعت نفت ایران ایمان دارند که بی تردید جایگاه خطیر استان خوزستان به عنوان مهد صنعت نفت ایران ، نقشی غیرقابل انکار را در عرصه حیات اقتصادی کشورمان و تبدیل ایران به عنوان قدرتی برتر در جهان انرژی بازی می کند. نام خوزستان همزمان با کشف اولین چاه نفتی در مسجد سلیمان با تاریخ و اقتصاد کشورمان گره خورد و تلاش خستگی ناپذیر غیوران عرصه جهاد اقتصادی در سنگر صنعت نفت، نام کشورمان را به نامی ماندگار بدل کرد.

استان خوزستان در سال ۹۰، یکی از استان های برتر جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور بوده است به طوریکه با احتساب سرمایه گذاری های انجام شده در زمینه نفت و گاز ، این استان پس از استان بوشهر در رتبه دوم جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور قرار گرفت.

استان خوزستان دارای ویژگیهای خاصی است که در کمتر استانی از کشور ، چنین ویژگیهایی موجود می باشد و همین ویژگیها عاملی گردیده تا استان خوزستان متمایز از سایر استانها دیده شود و فرصتهای مناسبی را فراهم آورده تا سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری از این فرصتها استفاده نمایند که در این خصوص می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

منابع عظیم نفت وگاز

تاسیسات فولادی وذوب آهن

وجود کشت و صنعتهای متعدد

وجود رودخانه های پرآب کارون، کرخه ، دز ، زهره و مارون و جراحی

دسترسی به آبهای آزاد وبین المللی

وجود امکانات زیربنایی

همجواری خوزستان با بازارهای مصرف جهانی (کشورهای حاشیه خلیج فارس)

تولید خرما

وجود زمینه های لازم درخصوص پرورش ماهی و میگو

صنعت توریسم و گردشگری .

 

سابقه اکتشاف نفت در مناطق نفت خیز جنوب ایران به سال ۱۲۸۷ خورشیدی (۱۹۰۸ میلادی) بر میگردد ، در این سال در پی تلاش چند ساله حفاران و کاوشگران نفت در مناطق شمال غرب و جنوب کشور اولین چاه خاورمیانه با تولید اقتصادی ، در میدان نفتون مسجدسلیمان ، حفر و در عمق ۳۳۸ متری به نفت رسید .

بهره برداری از این چاه که با تولید ۵۰۰ بشکه در روز عملا از سال ۱۲۹۰ خورشیدی آغاز شد ، سرآغاز فعالیت صنعت نفت ایران محسوب می گردد . پس از اکتشاف نفت در مسجد سلیمان ، عملیات کاوش برای کشف مخازن دیگر ادامه یافت و در پی آن حوزه های نفت خیز هفتگل (۱۳۰۶)، آغاجاری (۱۳۱۵)، اهواز (۱۳۳۷) ، بی بی حکیمه (۱۳۶۰)، مارون کورنج (۱۳۴۲) و پارسی ورگ سفید (۱۳۴۳) کشف و مورد بهره برداری قرار گرفت .

خوزستان دارای منابع عظیم نفت و گاز است که این امر خود موجبات تسهیل دسترسی به مواد اولیه و خوراک و سوخت واحدهای صنعتی را تسهیل نموده است .

خوب است نگاهی به جدول زیر بیندازید :

قبل از انقلاب تا سال ۱۳۵۷ بعد از انقلاب تا سال ۱۳۸۴
تعداد میدانهای نفتی تولیدی ۲۴ ۴۲
تعداد کل چاهها ۱۳۹۷ ۲۳۵۰
نسبت چاههای تولیدی به کل چاهها ۴/۲۰% ۹/۴۹%
تعداد چاههای نفت فعال و تولیدی ۳۵۴ ۱۳۵۲
تعدا واحدهاب بهره برداری / تأسیسات تولیدی ۴۴ ۶۰
تعداد کارخانه های نم زدایی ۳ ۱۶
تعداد تلمبه خانه های نفت ۶ ۶
تعداد واحدهای جمع آوری وتقویت فشار گاز ۳۶
تعداد ایستگاههای تزریق گاز ۱۱
تعداد کارخانجات گاز وگاز مایع ۹ ۱۶
پالایشگاههای گاز مایع ۱ ۲
تعداد پالایشگاههای دریافت کننده نفت مناطق ۵
۸

 

استان خوزستان به واسطه داشتن صنایع مختلف نفت و گاز و کشاورزی یکی از استان‌هایی است که می تواند نقش کلیدی در رونق تولید و اشتغال زایی ایفا کند.

استان خوزستان یکی از استان‌های مهم و کلیدی در بخش‌های مختلف اقتصادی است. استان خوزستان قلب تپنده توسعه ایران و کانون اصلی توسعه بخش‌های مختلف اقتصادی کشور است.

خوزستان دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های مهمی است که باید مورد توجه جدی تری قرار بگیرد. در حال حاضر بخش اصلی تولیدات نفت و گاز کشور در استان خوزستان است که این موضوع جایگاه ویژه این استان را نشان می‌دهد. بیشترین حجم تولید نفت و مشتقات آن در استان خوزستان انجام می شود .

استان خوزستان غنی‌ترین استان ایران در زمینهٔ منابع نفت و گاز است که در حال حاضر عمدهٔ درآمد کشور از راه صدور این دو محصول حاصل می‌شود.

اهواز، مرکز صنایع پخش نفت و گاز در خوزستان و تمامی مناطق نفتخیز در جنوب، غرب و شرق ایران است. پالایشگاه آبادان و پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی ماهشهر از جمله صنایع وابسته به نفت در استان خوزستان هستند.
در نهایت باید اضافه کرد که استان خوزستان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در کشور دارای مقام اول است . کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه جهان، امروز به این نتیجه دست یافته اند که باید در استان خوزستان سرمایه گذاری کنند .

خوزستان جایگاه اثربخش و مهمی در تعدد صنایع نفت و گاز در کشور دارد، لذا این انتظار وجود دارد که به تناسب این داشته ها در امر اشتغال و امکانات رفاهی در جایگاه بهتری باشد./

گزارش: مصطفی فتحی زاده – خبرنگار

 

0 دیدگاه ثبت شده در “گزارش اختصاصی / جایگاه نفت و گاز خوزستان در کشور”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر