چرا خیابانهای شوشتر به جای آسفالت ، سنگفرش نمی شوند؟

 

بسیاری از خیابانهای ما به جای سنگفرش ، آسفالت هستند .

اما سنگفرش کردن خیابانها و معابر چه مزایایی نسبت به آسفالت دارد؟

پدیده «سنگفرش» جزو زیبایی‌های بصری به حساب می‌آید . عملیات سنگفرش کردن خیابانها به جای آسفالت ، باید با نظر تخصصی و کارشناسی باشد و هزینه‌های فعالیت‌ها نیز به طور دقیق مشخص شود. در اصل و درست بودن آن شکی نیست و حتی از زوایای دیگری نیز سودمند است . عملیات سنگفرش کردن معابر نیازمند بررسی‌های همه جانبه است تا در این بین مشکل دیگری ایجاد نشود، چرا که هدف از سنگفرش کردن معابر «آرام سازی» است .

اگر اهل سفر به کشورهای مختلف باشید، یا درباره شهرسازی در دیگر نقاط جهان شنیده یا خوانده باشید، احتمالا با مفهوم «سنگفرش» و زیبایی‌های بصری آن آشنایی کافی دارید .

سنگفرش کردن معابر در بسیاری از شهرهای مشهور جهان تجربه‌ایی قدیمی و جواب پس داده به شمار می‌آید که قرن ها است به مدد مزایایش، در دستور کار قرار دارد و چهره خاصی به مقاصد گردشگری می‌دهد .

یک پیاده روی سنگفرش حتما بهتر از یک پیاده روی معمولی است و یک خیابان سنگفرش قطعا زیباتر از یک خیابان آسفالت است.

استفاده از سنگفرش برای ساخت پیاده رو و خیابان‌ها نمای زیبایی یه شهر می‌دهد.

مثلا یک شرکت هلندی برای آسان کردن کار ساخت سنگفرش دست به ابتکار جالبی زده و در واقع یک پرینتر ساخته که به جای جوهر از سنگ و به جای کاغذ از کف خیابان با نقش کردن سنگ بر آن استفاده می‌کند. این پرینتر عجیب که ببر-سنگ نامیده شده، عملیات ساخت سنگفرش را با استفاده از ۲ یا سه کارگر به سادگی و با سرعت بالا و بدون ایجاد مشکلات جسمی برای کارگران به پیش می‌برد. برای کار با ببر-سنگ ابتدا مسیری که می‌خواهند سنگ فرش شود را زیرسازی می‌کنند و سپس یک کارگر در بالای دستگاه الگوی مورد نظر سنگفرش را می‌چیند و دستگاه به آرامی و البته با سرعت بسیار بیشتر از انسان، سنگ‌ها را بر خیابان نقش می‌کند. این ماشین بی سر و صدا که با جریان برق کار می‌کند، می‌تواند روزانه ۳۰۰ متر مربع جاده را تا عرض ۶ متر و با الگوهای مختلف سنگفرش کند و البته بعد از پایان کار کسی نخواهد فهمید که این همه سنگ با دست بر زمین قرار گرفته یا با یک پرینتر غول پیکر .

شاید برای شما پیش آمده باشد که در هنگام رانندگی نگران لاستیک ماشین تان شده باشید یا از خودتان بپرسید این سنگفرش ارزش متفاوت بودنش را دارد؟

راستش را بخواهید مزایای چشمگیری دارد . هزینه اجرا و نگهداری این سنگفرشها بسیار کمتر از آسفالت است. زمانی که بخشی از آن آسیب ببیند یا برای عملیات های تعمیر لوله های تاسیسات شهری، نیاز به جمع آوری و فرش مجدد باشد، نسبت به آسفالت این کار به آسانی و با هزینه و آلودگی محیطی کمتری انجام می شود. و کفی که سنگفرش است، دل نشین تر از کف آسفالت است. سنگ فرش به جای آسفالت علاوه بر صرف هزینه کمتر به ایجاد خیابانی جذاب تر تبدیل خواهد شد البته با رعایت اصول و استاندارد .

پوشش آسفالت به خاطر جذب نور خورشید باعث گرم تر شدن فضای خیابانها در طول فصل های گرم سال به خصوص در خوزستان هم خواهد بود.

علیرضا منصوریان کارشناس میراث فرهنگی به خبرنگار ما می گوید: سنگفرش کردن خیابانها مزایای خیلی خوبی دارد و اگر شهرداری اقدام به سنگفرش خیابانها به جای آسفالت بکند در زیبایی شهر خیلی تاثیرگذار است .

وی می گوید : مخصوصا در شهرهایی که آثار تاریخی دارند خیلی می تواند در جذب توریست مفید باشد .

رضا آشتاب از کارشناسان شهرداری هم به خبرنگار ما می گوید: در سالهای گذشته ، شهرداری برخی از خیابانهایی که به یک آثار تاریخی منتهی می شد را سنگفرش نموده است ولی تمام معابر آثار تاریخی سنگفرش نشده اند .

وی در ادامه می گوید: حتی چند سال پیش مصوب شده است که از چهارراه امام خمینی تا پل آبشارها در شوشتر باید سنگفرش بشود که تاکنون انجام نشده است .

این کارشناس شهرداری افزود: سنگفرش کردن علاوه بر عمر زیاد نسبت به آسفالت و زیبایی شهر ، از نظر پزشکی نیز بر سلامت پاهای شهروندان مفید است . یعنی اگر افراد پیاده در پیاده رو بر روی سنگفرش راه بروند برای سلامتی پاهای آنها نیز مفید است . چه بهتر که هم پیاده روها سنگفرش بشوند و هم خیابانها . زیرا که این تجربه در دنیا جواب داده است و زیبایی خاصی به شهر می دهد .

وی در ادامه می گوید: مثلا در شوشتر قدیم ، خیابانها را سنگفرش می کردند و حتی یک خیابان در شوشتر موجود است به نام خیابان سنگفرش . اگر سنگفرش خیابانها و معابر با رعایت اصول و استاندارد صورت بگیرد ، کاری بسیار بزرگ و مهم می باشد .

در پایان باید گفت که سنگفرش کردن خیابانها به صورت اصولی موجب زیبایی چهره شهر و افزایش عمر خیابانها نسبت به آسفالت می شود که جا دارد این تجربه جهانی در شوشتر نیز صورت بگیرد و موجبات رضایت شهروندان را فراهم نماید ./

 

گزارش : مصطفی فتحی زاده – خبرنگار

 

 

0 دیدگاه ثبت شده در “چرا خیابانهای شوشتر به جای آسفالت ، سنگفرش نمی شوند؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر