گزارش اختصاصی / چرا مشکل سرمایه گذاری و بیکاری در خوزستان برطرف نمی شود؟

 

با سرمایه گذاری می توان آتشفشان بیکاری را خاموش کرد.

سرمایه گذاری خارجی می تواند مشکل بیکاری استان خوزستان را برطرف کند. ما می توانیم با جذب سرمایه گذاری های خارجی در استان خوزستان اشتغال برای جوانان ایجاد کنیم. و اگر بخواهیم استان خوزستان را توانمند کنیم راهی جز جذب سرمایه گذاری های خارجی نداریم.

به عنوان نمونه استان های توسعه یافته کشور ، توانمندی های خود را به واسطه برگزاری نمایشگاه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی می کنند تا از طریق برپایی نمایشگاه و دعوت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی اقدام به جذب این سرمایه گذاران نمایند که این اقدام کمتر در خوزستان صورت می گیرد .

چالش بیکاری تنها مختص استان خوزستان نیست بلکه سایر استانها نیز با این مشکل مواجه هستند و برای حل آن راهی جز سرمایه گذاری و فعال شدن بخش خصوصی وجود ندارد.

استان خوزستان با داشتن منابع آب، خاک ، معادن ، نفت ، گاز ، شرکتهای مختلف کشت و صنعت ، آثار تاریخی و توریستی و موقعیت جغرافیای مناسب، نباید با مشکل بیکاری روبرو باشد.

طالب لو یکی از سرمایه گذاران به خبرنگار ما گفت: تنها راه حل برون رفت از مشکل بیبکاری در استان خوزستان ، افزایش حجم سرمایه گذاری در بخشهای مختلف اقتصادی است.

وی معتقد است: اگر از ما سرمایه گذاران حمایت جدی بشود قطعا ما هم در بخشهای مختلف اقتصادی خوزستان سرمایه گذاری می کنیم و برای چندین نفر اشتغال زایی می کنیم .

محمدرضا رحیمی یکی دیگر از سرمایه گذاران خوزستانی به خبرنگار ما گفت: بنده آمادگی دارم در شهرستان شوشتر و شهرهای دیگر کارخانه بازیافت زباله احداث نمایم ولی نیاز به حمایت دولت ، استانداری خوزستان ، شهرداری و دستگاههای متولی دیگر دارم .

 

واگذاری زمین به سرمایه گذاران و کارآفرینان یکی از راهکارهای حمایت از سرمایه گذاران است

 

برای اجرای طرحهای توسعه اشتغال ، به سرمایه گذاران و کارآفرینان زمین واگذار بشود .

خوزستان دارای پتانسیل های فراوانی است که می توان آن را به بهشت سرمایه گذاران تبدیل کرد.

خوزستان علاوه بر مزیت ها و جذابیت های  صنعتی  که هرکدام می تواند مولد فرصت های سرمایه گذاری متنوع ، جذاب و سود آور در این زمینه باشد، در بخش کشاورزی حرف های زیادی برای گفتن دارد، که از نظر تولید خرما و دیگر محصولات کشاورزی نیز یکی از قطب های کشاورزی ایران محسوب می شود که میتواند بخش زیادی از بیکاری خوزستان را مستقیم و غیرمستقیم برطرف نماید.

یکی از پر رنگ ترین نقاط قوت خوزستان ، داشتن ساحل زیبا، طبیعی و بکر می باشد که باعث ایجاد فرصت های بیشماری برای سرمایه  گذاری های پایدار می شود.

صدا و سیمای استان خوزستان می تواند خوزستان را به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به یک محل امن، جذاب و دوست‌داشتنی معرفی کند .

همچنین طرح ۵۵۰ هزار هکتاری ، کار بسیار بزرگی است که اگر به سرانجام برسد علاوه بر بی‌نیازی کشور از واردات محصولات کشاورزی، به صادرکننده این محصولات نیز  تبدیل خواهد شد.

استان خوزستان از لحاظ میراث فرهنگی و تاریخی غنی است که می توان سرمایه گذاران را در حوزه جذب توریست تشویق نمود .

با وجود تمام این ظرفیت‌ها و استعدادها، ولی آمار بیکاری نیز در این استان بسیار بالا است .

در بحث جذب توریست و گردشگر داخلی و خارجی نیز باید تلاش و گام‌های بلندی برداشته شود زیرا با جذب توریست می توان اشتغال زایی نمود و بخش مهمی از بیکاری خوزستان با جذب توریست برطرف می شود .

افزایش ساخت مسکن یکی دیگر از راهکارهای رفع بیکاری و سرمایه گذاری در خوزستان می باشد، زیرا ساخت مسکن سبب ایجاد مشاغل متنوع می شود. چنانچه این امر مورد توجه قرار بگیرد نه تنها نیاز اصلی اکثر جوانان که نیاز به مسکن است را تامین می کند از طرفی سبب ایجاد مشاغل متعدد گشته و همچنین کارگاه ها و کارخانه های کوچک و بزرگ هم می توانند ازآن بهره بگیرند.

توسعه فعالیت های تکنولوژی اطلاعات و توسعه فعالیت های آی تی ، سبب به کارگیری نیروهای جوان و با استعداد خوزستان می شود .

یکی دیگر از راهکارهای حمایت از سرمایه گذاران و رفع مشکل بیکاری آن است که دستگاههای دولتی و ارگانها در خوزستان ، از محصولات و تولیدات سرمایه گذاران و شرکتهای خوزستانی خرید نمایند مگر اینکه آن کالا در خوزستان تولید نشود .

فعالتر شدن شورای اشتغال در خوزستان و تمام شهرهای این استان و برگزاری نشست با سرمایه گذاران و شناسایی سرمایه گذاران جدید و برطرف نمودن مشکلات سرمایه گذاران ، یکی دیگر از راهکارهای رفع مشکل بیکاری و سرمایه گذاران در استان خوزستان می باشد .

اختصاص تسهیلات بانکی به کارآفرینان و برطرف کردن بروکراسی‌های وسیع برای اخذ تسهیلات بانکی ، از جمله راهکارهای حمایت از سرمایه گذاران در خوزستان می باشد ./

 

گزارش : مصطفی فتحی زاده – خبرنگار

 

0 دیدگاه ثبت شده در “گزارش اختصاصی / چرا مشکل سرمایه گذاری و بیکاری در خوزستان برطرف نمی شود؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر