ایران و عربستان پرچم صلح بلند می کنند

 

چند سال پیش که با مدرک مربیگری ووشو ( کونگ فوی چینی ) مشغول آموزش به هنرجویان بودم ، تلاش کردم تا کتابی را منتشر نمایم با نام ” صلح و هنرهای رزمی ” . تا نشان بدهم که هدف از پیدایش هنرهای رزمی ، برای صلح بوده اند و نه جنگ و درگیری . همیشه به هنرجویان خود می گفتم که نباید از فنون هنرهای رزمی برای درگیری استفاده نمایید .

اکنون که به حرفه خبرنگاری مشغول هستم اخبار ناخوشایندی را می خوانم از خطر جنگ در منطقه .

ابتدا نگاهی بیندازیم به وضعیت جغرافیایی و سیاسی کشور عربستان :

عربستان با نام رسمی عربستان سعودی (به عربی: المملکه العربیه السعودیه) . این کشور که بخش عمده شبه جزیره عربستان را دربر گرفته‌است از شمال با عراق ، اردن و کویت ، از سوی خاور با امارات متحده عربی ، قطر و خلیج فارس ، از جنوب خاوری با عمان از سوی جنوب با یمن و از سوی باختر با دریای سرخ هم‌مرز است. جایگاه‌های مهم دینی مسلمانان همچون کعبه ، قبرستان بقیع ، مسجدالنبی و آرامگاه پیامبر اسلام ( ص ) در این کشور جای دارد.

عربستان سعودی با ۲٫۱۴۹ میلیون کیلومتر مربع مساحت، بزرگترین کشور غرب آسیا و دومین کشور وسیع عرب‌نشین پس از الجزایر است. این کشور بیش از ۳۳ میلیون نفر جمعیت دارد . عربستان سعودی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت خام دنیا است. این کشور در حدود یک پنجم کل ذخایر نفتی جهان را در خود جای داده است .

کشور عربستان سعودی در منطقه استراتژیک خاورمیانه و هم‌مرز با خلیج فارس و دریای سرخ است. همین دسترسی به آب‌های آزاد این امکان را برای این کشور به وجود آورده تا از دو سوی آن برای حمل‌ونقل‌های دریایی و واردات و صادرات استفاده شود. این کشور از نظر منابع طبیعی چون طلا و مس ، نفت خام ، گاز طبیعی و آهن ، غنی است. واحد پول این کشور ریال سعودی است.

اما در کشوری که روابط حُسن همسایگی از اصول سیاست خارجی عربستان است ، انتظار می رود که در سیاست خارجی با ایران که اشتراکات بزرگ دینی دارد روابط خوبی داشته باشد . عربستان سعودی از بزرگ‌ترین قطب‌های گردشگری دینی است و به دلیل واقع شدن کعبه در این کشور، بسیاری از مسلمانان جهان از جمله ایران ، به عربستان سفر می‌کنند.

پس از همسایگی، دین اسلام بزرگ‌ترین عامل ارتباط دو کشور ایران و عربستان بوده و عاملی قوی برای انسجام این روابط بوده است. ایران و عربستان سعودی دو کشور مسلمان و تأثیرگذار منطقه می‌باشند که نزدیکی و یا وجود موانعی در روابط دوجانبه این دو کشور می‌تواند بر کل منطقه تأثیرگذار باشد.

سیاست تعامل، تنش‌زدایی و حرکت در مسیر اعتدال بهترین گزینه برای جلوگیری از تقابل بین ایران و عربستان می باشد که همواره مسئولان ایران نیز بر این امر تاکید داشته اند و انتظار می رود که عربستان نیز این سیاست را توجه ویژه نماید تا مانع از یک جنگ بشود . عربستان نباید ایران را رقیب خود بداند بلکه باید به عنوان یک کشور همسایه در صدد ایجاد روابط حسنه باشد .

در مجموع می‌توان آینده روابط دو کشور ایران و عربستان را امیدوارکننده ارزیابی نمود، چون منافع مشترک دو کشور به ‌حدی است که در نهایت ، دو کشور به سمت کاهش تنش‏ها حرکت کنند. ایران و عربستان تلاش کنند در چارچوب منافع مشترک و بلندمدت ، روابط خود را تنظیم نمایند. باید فضایی به وجود آورد که منافع مشترک ، در دستور کار روابط قرار گیرد . هر چه ایران و عربستان بر اشتراکات خود تاکید نمایند قطعا فضای تنش کمتر می شود .

رفع اختلاف ایران و عربستان بر مبنای اشتراکات عقیدتی و دینی امکانپذیر است . ایران همواره طالب صلح بوده و برای تحقق امنیت در منطقه ، آماده برقراری ارتباط با عربستان است و عربستان نیز باید برای تحقق امنیت و صلح در منطقه با ایران روابط حسنه داشته باشد .

ایران به عنوان کشوری مقتدر در منطقه با توانمدی اقتصادی، نظامی و بُرد سیاسی می‌تواند برای همه کشورهای همسایه پناهگاه امنی باشد و نباید تصور کنند که ایران به دنبال تنش است . ایران در مسیر تحقق امنیت در منطقه حاضر به ارتباط با همه همسایگان و ایجاد رابطه دوستی است، در حقیقت کشورهای اسلامی با اشتراک عقیده می‌توانند بر محور دین ، مسائل را حل و فصل کنند.

ایران با هر کشوری که برای امنیت و صلح قدم بردارد دست دوستی را دراز می کند زیرا ایرانیان ، مردمان صلح طلبی هستند . ایران بر اساس اشتراکات دینی و منافع منطقه ایی و جهان اسلام ، همکاری و همگرایی با کشورهای خلیج فارس را در صدر اولویت های سیاست خارجی خویش قرار داده ، و در این میان روابط ایران و عربستان سعودی به دلیل جایگاه مهم این دو کشور در جهان اسلام از اهمیت ویژه ایی برخوردار است .

دعوت رسمی مقامات بلندپایه دو کشور از یکدیگر ، روابط بازرگانی ایران و عربستان ، همکاری گسترده در زمینه صادرات نفتی و سازمان اوپک و غیره از جمله راهکارهای تنش زدایی و ایجاد روابط حسنه می باشد .

ایران و عربستان می توانند سرمایه‌گذاریها و همکاریهای متنوع و مشترکی را با یکدیگر داشته و این روابط را تقویت نمایند .

تیره‌ کردن رابطه ایران و عربستان راهبرد اصلی مخالفان صلح می باشد و باید در جهت اتحاد و انسجام با یکدیگر گامهای بلندی برداشت .

آیا اگر عربستان روابطش را با ایران قطع کند ، در آینده میان‌مدت یا بلندمدت به سودش تمام خواهد شد؟ قطع روابط با ایران به سود ریاض نیست . عربستان برای ساخت آینده‌ایی با ثبات، با امنیت و شکوفا بهتر است با ایران روابط حسنه داشته باشد . برخی معتقدند که تنش‌ بین ایران و عربستان می‌تواند به رویارویی دو کشور منجر شود .

عربستان بعد از ۲۵ سال سفارت خود را در بغداد بازگشایی کرد اما ریاض چطور به همین سادگی سفارتش در تهران را بست بی‌آنکه توجه کند که انگلستان خواست سفارتش را در ایران بازگشایی کند؟

  اگر از سرگیری روابط میان تهران و ریاض به سود مردم منطقه خواهد بود پس چه کسانی از این قطع روابط سود می‌برند؟ بدون شک از سرگیری روابط ایران و عربستان به سود دو کشور ، مردم آنها و کشورهای منطقه خواهد بود . ایران و عربستان از اهمیت بالا و جهانی در زمینه مسائل راهبردی ، سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی برخوردارند .

همانطور که ایرانیان ثابت کرده اند که صلح طلب هستند و از جنگ و خونریزی بیزار هستند از عربستان نیز انتظار می رود که با ایجاد روابط حسنه با ایران نشان بدهد که صلح را بر جنگ و دوستی را بر دشمنی ترجیح می دهد و اولین گام برای تثبیت صلح ، برقراری روابط حسنه می باشد ./

 

مصطفی فتحی زاده – خبرنگار

 

0 دیدگاه ثبت شده در “ایران و عربستان پرچم صلح بلند می کنند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر