مردم از شهردار آینده شوشتر چه انتظاراتی دارند؟ / شورای شهر شوشتر باید در انتخاب شهردار به چه ویژگی هایی توجه کند؟

یکی از بزرگترین انتظارات مردم از اعضای شورا انتخاب شهرداری کارآمد و دلسوز است منتخبین مردم برای ابقاء یا انتخاب یک شهردار در معرض امتحان قرار دارند و مردم چگونگی و شفافیت انتخاب شهردار را رصد و تعقیب می‌کنند.

آنچه از شورای شهر انتظار می‌رود، استفاده از تجربیات خوب و بد به دست آمده در دوره‌های قبلی شورا و کمک به پیشرفت همه جانبه و ارائه سطح برتر و بالاتر از خدمات به شهروندان است.

 اعضای شورا برای انتخاب بهترین گزینه ممکن و شایسته ، باید با مطالعه و بررسی گزینه‌های برتر بر اساس یک چارچوب و اصول تعریف شده اقدام و براساس توانمندی‌های ذاتی افراد و برنامه وی دست به انتخاب شهردار بزنند.

انتظار مردم و رأی‌دهندگان از اعضای شورای شهر شوشتر :

۱- شورای جدید باید به صورت روشن طی یک گزارش جامع اقدامات انجام شده و نواقص احتمالی را به شهروندان اعلام نماید.

۲- مردم از شورای شهر خویش انتظار دارند شهردار آینده صرفاً براساس توانمندی‌های حرفه‌ایی ، ذاتی و مدیریتی انتخاب شود و انتخاب شهردار براساس سهم‌خواهی را برنمی‌تابند. 

۳- مردم از شورای شهر جدید ، شهری توسعه یافته‌تر از سال‌های قبل طلب می‌کنند. رأی‌دهندگان خواهان شهری با فضاهای سبز و بوستان‌های زیبا، گردشگاه‌ها و مکان‌های ورزشی درخور و شایسته، حمل‌ونقل عمومی منظم و قابل دسترس می‌خواهند.

نخستین ویژگی مورد انتظار از شهردار آینده شوشتر ، استراتژیست بودن اوست . شهر بیش از اینکه به مدیر اجرائی نیاز داشته باشد به شهرداری استراتژیست نیاز دارد که بتواند برای عبور از گردنه های سخت مالی به ارائه نقشه راه مشخصی بپردازد . شهردار منتخب شورای شهر شوشتر باید درک عمیقی از مسائل داشته باشد ، راهبردها و سیاست های گذار از وضعیت بحرانی را بشناسد و با اتکا به این نقشه راه ، در مسیر نجات حرکت کند.

شهردار آینده باید به خرد جمعی، و فسادزدایی از بستر فعالیت مدیریت شهری معتقد باشد.

شهردار باید به ساختمان شیشه ایی مدیریت شهری معتقد باشد و دفتر کار او اتاقی شیشه ایی باشد که در تعامل گسترده با جامعه مدنی شکل می گیرد. از این روست که درهای ساختمان شهرداری باید روی یکایک شهروندان و خبرنگاران گشوده باشد.

شهردار آینده شوشتر نباید شهرداری را ابزاری برای رسیدن به مقام بالاتر قرار دهد .

افرادی که در پست های مهم قسمت های مختلف شهرداری و همچنین خود شخص شهردار باید بهترین انتخاب برای شهر باشند تا بتوانند شهر را از هر لحاظی متحول و به سوی پیشرفت سوق دهند.

سروسامان دادن به بدهی‌های شهرداری شوشتر ، اولویت‌بندی و بهره‌برداری از پروژه‌های نیمه‌تمام و بهره‌برداری از پروژه‌های جدید در زمان‌بندی اعلام‌شده از دیگر انتظارات مردم از شهردار آینده شوشتر و شورای شهر می باشد .

آنچه از شورای شهر شوشتر انتظار می‌رود، انتخاب شهرداری است که سه مولفه قانون‌مداری‌، برنامه‌مداری و هدفمندی را دارا باشد .

با انتخاب صحیح شهردار آینده ، مدیریت شهری شوشتر باید به سمتی برود که کلیه تصمیمات کارشناسی شده ، و بر مدار نظام فنی و اجرایی باشد و از تصمیمات مقطعی در حوزه‌های مختلف پرهیز شود.

شهروندان بعد از انتخاب شهردار ، از اعضای شورای شهر شوشتر انتظار دارند با روحیه مطالبه گری ، وظایف ادارۀ شهرداری را از شهردار مطالبه کنند.

طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها ، وظایف شهردار مشخص بوده و شهردار شوشتر در مقابل شورای شهر مسئول و جوابگوی عملکرد شهرداری می‌باشد و این شورای شهر است که می تواند در صورت ناکارآمدی ، شهردار را استیضاح و عزل نماید .

مردم شوشتر ، شهرداری را می خواهند که به حقوق شهری بپردازد نه اینکه سودای جایگاه سیاسی بالاتر داشته باشد.

مردم شوشتر از شورای شهر می خواهند شهرداری انتخاب کنند که در دادن خدمات شهری و رفاهی بین مرکز شهر و دیگر نقاط محروم شوشتر مانند : جاده صاحب الزمان ، دروازه ، گلزار شهدا ، شاه نجف ، خانه سازی ، شهرک ساحلی ، شوشترنو و غیره ، هیچ تفاوتی وجود نداشته باشد .

تبدیل شهرداری و شورای شهر شوشتر به سازمان شیشه‌ایی شفاف و دارای انضباط مالی از جمله انتظارات مهم شهروندان می باشد .

پس از تشکیل شورای شهر ، بدون فوت وقت ، تعیین “شهردار” بعنوان اولین و مهمترین مساله برای پارلمان محلی بشمار می آید همچنانکه شورای شهرها ، نقش پارلمان محلی را ایفا می کند . ”شهردار” در نقش دولت محلی ، مجری تصمیمات ، طرح ها و برنامه های شورای شهر به شمار می آید و به راستی هرچه انتخاب شهردار ، هوشمندانه و بر اساس لیاقت و توانمندی و تخصص باشد بر کارآمدی یا ناکارآمدی شورای شهر تاثیر گذار است.

مردم انتظار دارند بدانند: پروژه‌های درحال مطالعه و یا نیمه تمام شهرداری شوشتر چه مقدار و با چه میزان اعتبار است؟ تسهیلات بانکی دریافتی چه میزان و با چه نرخی و برای کدام پروژه صرف شده است؟ سرفصل‌های منابع درآمد شهرداری کدام‌اند؟

مردم شوشتر همچنان در گوشه و کنار این شهر ، کم و کاستی‌هایی را مشاهده می نمایند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد زمانی که در خیابان رفت‌وآمد می‌کنید شاهد انجام فعالیت‌هایی از طرف شهرداری هستید که گاهی چندین بار در آن محل انجام شده است و هر دفعه یک مشکلی دارد، مثل آسفالت خیابان‌ها و کوچه‌ها که هر از گاهی باید دوباره ترمیم و لکه گیری شود و یا تعویض سنگ‌فرش خیابان‌ها، رنگ‌آمیزی نامناسب نرده‌ها و خط‌های سفید سطح خیابان و … چه بسا هزینه‌های بسیاری که صرف آ‌ن‌ها می‌شود./

 

گزارش: مصطفی فتحی زاده – خبرنگار

0 دیدگاه ثبت شده در “مردم از شهردار آینده شوشتر چه انتظاراتی دارند؟ / شورای شهر شوشتر باید در انتخاب شهردار به چه ویژگی هایی توجه کند؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرسنجی

به نظر شما بیشترین و مهمترین مشکل شوشتر که از نماینده مجلس انتظار دارید پیگیری کند چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

نظر سنجی

نظر شما در مورد سیستم جدید و قالب سایت پیک شوشتر چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

سرویس عکس پیک شوشتر